niedziela, 15 grudnia 2013

Suplementy diety pod lupą farmaceuty

Jestem Kochani, jestem. Wróciłam, jeszcze co prawda, nie całkiem zdrowa, ale już na siłach do ćwiczeń. Weekend zaczęłam naukowo.

W sobotę, 14 grudnia, odbyło się w Białymstoku ogólnopolskie sympozjum naukowe "Suplementy diety pod lupą farmaceuty", skierowane było do studentów farmacji, analityki medycznej, kosmetologii oraz innych kierunków medycznych, a także wszystkich pozostałych zainteresowanych tematyką suplementów diety i miało na celu propagowanie wiedzy na temat korzyści i zagrożeń związanych z suplementacją diety. 
I chociaż odbiorcami byli głównie studenci, uważam, że takie spotkania powinny być organizowane częściej, ze względu na to, że stało się popularne zażywanie suplementów diety, a nie zawsze pamiętamy o możliwych konsekwencjach, zwłaszcza, gdy niewłaściwie je stosujemy, bądź kupujemy zafałszowane preparaty z nielegalnej sprzedaży.

Wykład inauguracyjny mówiący o bezpieczeństwie suplementów diety wygłosiła prof. dr hab. n. farm. Maria H. Borawska. W swojej prelekcji zaznaczyła, że suplementy są środkami, które nie mają wykonywanych badań farmakologicznych, a co za tym idzie - brak informacji o efektach ubocznych. Producenci wykorzystują coraz to nowsze surowce, np. z Chin, które nie są stosowane w naszej diecie, a co za tym idzie nasza reakcja na nie może być inna od Azjatów (i tu dla przykładu podaje się niewielka ilość enzymu dehydrogenazy alkoholowej, która wpływa na detoksykację alkoholu, co sprawia, że Azjaci mają obniżoną tolerancję na alkohol). Kupując chińszczyznę należy mieć na uwadze, że mogą oni wykorzystywać tańsze zamienniki składników, które są niestandaryzowane i mogą zawierać większą ilość toksyn.
Producent suplementu nie koniecznie musi podać prawdziwy skład specyfiku, co zostało nagłośnione niedawno, 28 października 2013 roku wyciekła informacja o sprzedaży w Korei środka na odchudzanie zawierającego sproszkowane szczątki ludzkie!
Południowokoreańska policja skonfiskowała 3000 kapsułek sprzedawanych jako środek odchudzający, a w rzeczywistości zawierających m.in. sproszkowane ludzkie szczątki. W koreańskiej prowincji Jeju rozprowadzała je dwójka studentów z Chin, kórzy zaopatrywali się w nie w jednym z chińskich sklepów internetowych. (za klik)

Często zawierają sproszkowane produkty naturalne, np. sok pomarańczowy w proszku - suplement diety na kości i stawy.


Pamiętajmy jednak, że suplementy nie mogą być stosowane jako substytut zróżnicowanej diety.


Pamiętajmy o racjonalnym zakupie suplementów,  powinny mieć odpowiednie świadectwo dopuszczające produkt do obrotu wydany przez Państwową Inspekcję Sanitarną.
 SUPLEMENTY?

- brak badań farmakologicznych
- brak informacji o efektach ubocznych
- brak pewności, czy preparat zawiera deklarowane składniki w podanej ilości
- często brak informacji o interakcjach z lekami czy składnikami pożywienia

Kupujmy rozważnie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...